
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Frequency | 500 kHz |
| Output Current | 1 A |
| Output Voltage | 4.95 V to 5.05 V |
| Operating Supply Voltage | 30 V |
| Power Dissipation | 1 W |
| Max Frequency | 60 kHz |
| Topology | Boost, Flyback, Forward |
| Number of Outputs | 1 |
| Duty Cycle | 50 % |
| Switching Frequency | 450 kHz |
| Packaging | Tube |
| Function | Step-Up, Step-Up/Step-Down |
| Output Type | Transistor Driver |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
